Gruntowa pompa ciepła koszt odwiertu, zalety
Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na montaż pompy ciepła. Wybór bardzo często pada na instalację czerpiącą energię z gruntu. Jakie są zalety takiego rozwiązania? I ile trzeba zapłacić za system tego typu?
Jak działa gruntowa pompa ciepła?
Gruntowa pompa ciepła jest instalacją pobierającą energię cieplną z ziemi i przetwarzającą ją tak, by mogła zostać spożytkowana do ogrzewania domu lub przygotowania CWU. Szczegółowy opis działania takiego systemu znaleźć można na stronie, którą prowadzi firma Sevro - Gruntowe pompy ciepła Kraków, jeden z czołowych małopolskich dostawców rozwiązań grzewczych. Co istotne, ważną częścią każdego takiego układu są tak zwane kolektory (sondy) - konstrukcje, w których odbywa się absorpcja ciepła. Mogą być one ułożone poziomo (jest to tańsze, jednak mniej efektywne) lub pionowo.
Dlaczego warto zainwestować w gruntową pompę ciepła o kolektorach pionowych?
Konieczność wykonania odwiertów znacząco zwiększa koszt instalacji systemu z kolektorami pionowymi. Warto jednak pamiętać, że jest to wydatek, który stosunkowo szybko się zwróci. Jak bowiem czytamy na stronie, opisującej zalety gruntowych pomp ciepła, rozwiązanie takie:
- cechuje się stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji — są one o ok. 50% mniejsze niż te, które musi ponosić użytkownik powietrznej pompy ciepła (jeszcze lepiej wypada porównanie z kotłami na paliwa stałe).
- jest niezwykle trwałe.
Na dodatek kolektory pionowe nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca na działce.
Ile kosztują odwierty dla gruntowej pompy ciepła?
Inwestor, który zdecyduje się na montaż gruntowej pompy ciepła z kolektorami pionowymi, zapłaci od 150 do 250 zł za metr odwiertu. Cena uzależniona jest m.in. od budowy geologicznej terenu oraz rodzaju zastosowanych sond rurowych. Osoby zainteresowane typami tych ostatnich zachęcamy do lektury artykułu, podającego podstawowe informacje na temat dolnych źródeł ciepła różnych typów pomp gruntowych. Wykonanie dwóch wymienników o głębokości ok. 100 metrów (jest to standard w przypadku omawianej tu instalacji) może więc w praktyce kosztować od 30 do 50 tysięcy złotych. Dla porządku dodajmy, że tańsze są kolektory poziome — w ich przypadku należy liczyć się z wydatkiem rzędu 20 tysięcy złotych.
Ile kosztuje instalacja gruntowej pompy ciepła?
Nie są to jeszcze wszystkie koszty, które trzeba uwzględnić w kalkulacjach. Oprócz tego przyszły użytkownik gruntowej pompy ciepła musi zapłacić za:
- samo urządzenie (kosztuje ono zwykle około 15-20 tysięcy złotych);
- system dystrybucji ciepła w domu (na przykład grzejniki niskotemperaturowe lub ogrzewanie podłogowe).
Całość instalacji kosztuje więc zwykle ok. 70-80 tysięcy złotych, choć zdarzają się przypadki, gdy konieczne jest wydanie ponad 100 tysięcy złotych.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.