Skip to main content

Jak wygląda złomowanie auta. Kasacja samochodu krok po kroku

Kasacja samochodu jest formą jego ostatecznego pozbycia się. Przeprowadzana jest najczęściej w skupach złomu, które posiadają do tego uprawnienia. Alternatywą jest sprzedanie auta do skupu samochodów, które wykonują kasację na własną rękę. Kiedy należy kasację przeprowadzić i jak to zrobić? Wyjaśnimy to w naszym artykule.

Bart Skup aut w województwie pomorskim

Kiedy przeprowadzić kasację samochodu?

Nie zawsze opłaca się naprawa uszkodzonego samochodu. Gdy jest już bardzo stare, lub uszkodzenie jest tak rozległe, że naprawa przekracza jego ogólną wartość, dużo lepszym rozwiązaniem jest dokonanie kasacji. Identycznie sprawa wygląda w przypadku, gdy po wypadku lub kolizji ubezpieczyciel orzeknie szkodę całkowitą. W takiej sytuacji przeprowadzenie kasacji jest obowiązkowe. Niektóre firmy ubezpieczeniowe w momencie orzekania szkody całkowitej zabierają uszkodzone auto, a wysokość odszkodowania zwiększają o wartość złomowanego wraku.

Jak przygotować się do kasacji?

W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję, gdzie auto zostanie zezłomowane. Najczęstszym wyborem jest skorzystanie z oferty jednego ze skupów złomu. W tym przypadku niezbędne będzie samodzielne dostarczenie pojazdu na miejsce, ponieważ jest ono tam ważone i zależnie od wagi wypłacane są pieniądze. Cena za kilogram złomowanego pojazdu oscyluje w zakresie 0,50 zł do 0,80 zł za kilogram.

Decyzję tą jednak warto dobrze przemyśleć, ponieważ przy mocnych uszkodzeniach koszt transportu może się okazać wyższy niż zysk ze sprzedaży. Lepszym wyborem może być oferta skupu aut, który nie dość, że zaproponować może wyższą cenę, to dodatkowo często zapewnia samodzielny odbiór pojazdu z miejsca jego postoju.

Jakie dokumenty są potrzebne przy kasacji?

Niezależnie od tego, w jakim miejscu dokonywana będzie kasacja, niezbędne będzie przygotowanie kompletu dokumentów. Potrzebne będą:

  • Dowód rejestracyjny,
  • Karta pojazdu (jeśli była wydana przy rejestracji),
  • Umowa kupna-sprzedaży albo faktura,
  • Pozwolenie/pełnomocnictwo od współwłaściciela, uprawniające do sprzedaży.

Dodatkowo niezbędny będzie dowód osobisty sprzedającego, celem potwierdzenia tożsamości.

Złomowanie auta krok po kroku

Jak wygląda procedura złomowania?

W przypadku skorzystania z oferty skupu złomu, po zważeniu auta otrzymuje się pieniądze za wrak, oraz dokumenty potwierdzające kasację, niezbędne do zgłoszenia tego faktu w wydziale komunikacji. Ważne jest, że dokument powinien być przygotowany w trzech egzemplarzach. Jeden zostaje w miejscu kasacji, drugi przeznaczony jest dla właściciela pojazdu, a trzeci należy złożyć w urzędzie wraz z wnioskiem o wyrejestrowanie. Zabrać należy również tablice rejestracyjne, które dołącza się do wniosku i zaświadczenia o kasacji.

Przy sprzedaży złomowanego auta do skupu procedura jest prostsza. Po wycenie spisywana jest umowa kupna-sprzedaży i wypłacana gotówka. Do urzędu wystarczy udać się z podpisaną umową, by wyrejestrować pojazd. Resztą formalności zajmuje się skup, czyli nowy właściciel pojazdu.

Co należy zrobić po złomowaniu?

W przeciągu 30 dni od dokonania kasacji należy w wydziale komunikacji urzędu odpowiedniego dla miejsca zamieszkania złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Do wniosku należy dołączyć dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana), zaświadczenie o kasacji pojazdu, tablice rejestracyjne oraz potwierdzenie opłaty skarbowej za wyrejestrowanie pojazdu. Jeśli auto zostało sprzedane do skupu, wystarczy złożyć wniosek z dołączoną do niego kopią umowy kupna-sprzedaży (oryginał trzeba mieć przy sobie do wglądu). Termin jest istotny, ponieważ jego przekroczenie wiąże się z karą finansową.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy na blogu OZE Telatyn

Najnowsze wpisy na blogu OZE Telatyn

Najnowsze komentarze
Ten artykuł to dokładnie to, czego mi było trzeba! Właśnie jestem w trakcie szukania biura ...
Ja też długo zastanawiałem się nad wdrożeniem ERP w moim salonie jubilerskim, ale to była ...
Kiedyś postanowiłem zatrudnić firmę przeprowadzkową we Wrocławiu i to był strzał w dziesiątkę! Nic nie ...
Wdrożenie ERP w mojej małej firmie było strzałem w 10! Sam się sobie dziwie, że ...
Kasia K. 1 miesięcy temu Jak posprzątać biuro?
Dzięki za cenne porady! Przy wyborze firmy sprzątającej kluczowe są opinie klientów oraz transparentność oferty. ...
Byłam w hotelu gościnnym Zygmuntowska i byłam zachwycona! Czysto, świetna obsługa, a przede wszystkim - ...
Jak się cieszę, że taka moda nastała! Od zawsze stawiam na minimalizm w moich wnętrzach. ...
Nigdy wcześniej nie spotkałam się z wykorzystaniem szkła w aranżacji sypialni... Strasznie ciekawe rozwiązanie 😲 Rzeczywiście perspektywa ...
Ja już mam klimatyzator u siebie w domu, ale teraz żałuję, że nie trafiłam na ...
Magdalena 8 miesięcy temu Moc pompy ciepła - jakie ma znaczenie?
Wydaje mi się, że rzeczywiście powinno powierzać się fachowcom obliczenie mocy pompy ciepła. Człowiek, który ...